Torell – epilog

Wyprawa Torell Expedition wyruszyła pod koniec marca 2012 roku z Longyearbyen na Spitsbergenie w kierunku Ziemi Torella i Polskiej Stacji Polarnej nad fiordem Hornsund. Celem ekspedycji było zebranie materiału fotograficznego i filmowego z Ziemi Torella, który miał być hołdem dla przedwojennych polarników. Wyprawa akcentowała także 80. rocznicę pierwszej polskiej wyprawy polarnej na Wyspę Niedźwiedzią.

Zespół w składzie Michał i Szymon Jasieńscy, Marcin Klisz i Michał Jastrzębski miał przed sobą blisko 400 kilometrów trasy, przecinającej fiordy i lodowce. Każdy z uczestników, poruszając się na nartach i ciągnąc sanie wypełnione ekwipunkiem ważącym ponad 60 kilogramów, zmierzył się z nieprzewidywalną arktyczną przyrodą i samym sobą. Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe, niezamarznięte fiordy i wyjątkowe silne jak na zimę uszczelinienie lodowców, trasa wyprawy uległa zmianie i miała przebiegać przez wschodnie wybrzeże Spitsbergenu. Jednak i tutaj natura okazała się silniejsza, odcinając drogę do Ziemi Torella. Nie widząc możliwości kontynuowania marszu i borykając się z problemami zdrowotnymi, podjęto decyzję o powrocie do Longyearbyen.

Torell Expedition nie dotarł do Ziemi Torella i nie zrealizował zamierzonych celów. Uczestnicy wyprawy zdobyli jednak nieocenione doświadczenie i co ważniejsze zbudowali zespół, który przetrwał stawiane przed nim wyzwania!