Torell Expedition II

Ekspedycja będzie kontynuacją wyprawy Torell Expedition z 2012 roku. Naszym celem jest dotarcie do Polskiej Stacji Polarnej nad fiordem Hornsund. Wyruszymy pod koniec marca 2014 roku małym, dwójkowym zespołem w składzie Joanna Bukowska i Michał Jastrzębski.

Trasa planowanej wyprawy poprowadzi lodowcami między innymi Ziemi Wedela-Jarlsberga i zamarzniętymi fiordami Van Mijen i Van Keulen. Na przestrzeni około 180 kilometrów zmierzymy się z nieprzewidywalną arktyczną pogodą, sztormowymi wiatrami, które mogą obniżyć temperaturę odczuwalną do -40°C, whiteout`em utrudniającym nawigację i swoimi słabościami. Będziemy poruszać się na nartach i rakietach śnieżnych ciągnąc za sobą pulki ekspedycyjne. Każdej nocy nasz namiot będzie otaczany płotkiem pirotechnicznym, mającym nas ostrzec przed niespodziewanymi wizytami niedźwiedzi polarnych.

Rezultatem naszej wyprawy będą filmy dokumentalne poświęcone wyprawie i Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Mamy nadzieję zebrać również pokaźny materiał zdjęciowy. Zakończenie wyprawy planowane jest na 25 kwietnia.

Chcielibyśmy, aby nasze przedsięwzięcie nawiązywało do drugiej polskiej wyprawy arktycznej. W 1934 roku Polacy jako pierwsi przemierzyli ostatnią biała plamę na Spitsbergenie – wnętrze Ziemi Torella, tworząc mapy topograficzne i nadając kilkadziesiąt polskich nazw geograficznych, które zostały zatwierdzone przez Norweski Instytut Polarny.