Wyprawa na Spitsbergen

 

Wyprawa do krainy niedźwiedzia polarnego Arktyka2010 rozpocznie się na początku kwietnia 2010 roku bezpośrednio po dwutygodniowym pobycie na tokowiskach cietrzewi w północnej Szwecji. Początkowy etap będzie wiązał się z przejazdem do Tromsø, aby później drogą lotniczą dotrzeć do  Longyearbyen, największego miasta na Spitsbergenie. Główne działania wyprawy, czyli dokumentację fotograficzną i filmową rozpocznę razem z Mateuszem Moskalikiem na Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Będziemy poruszać się na skuterach śnieżnych, pieszo, pływać łodziami, odwiedzimy wnętrza lodowców, zamarznięte fiordy, będziemy brodzić w lodowo-błotnej brei, a nocować w starych traperskich chatach i namiotach. Uzbrojeni w sprzęt fotograficzny i broń palną zmierzymy z niskimi temperaturami, zamieciami śnieżnymi i huraganowymi wiatrami, które będą wyzwaniem zarówno dla nas jak i dla naszego ekwipunku. Działania planujemy zakończyć w połowie czerwca. Drogę powrotną do Longyearbyen odbędziemy na jachcie Eltanin.

Technicznego wsparcia dla projektu udziela  NIKON Polska.

W trakcie wyprawy przetestuję korpusy D3S , D300S i najnowszy obiektyw ze stabilizacją obrazu AFS VR Zoom-Nikkor 16-35 f/4G IF-ED.

Ekstremalnie ciepłą odzież w postaci kurtki puchowej PRO II w najwyższej specyfikacji, spodni puchowych, botków i łapawic zapewnia najcieplejsza firma w Polsce – YETI.